Pomimo tego, że niemal każdy sport wiąże się z ryzykiem urazów – szczególnie dolnych partii ciała – to w większości przypadków nie zwraca się uwagi na możliwe kontuzje wychodząc z założenia „że jakoś to będzie”. Czy jednak uraz wiązadeł krzyżowych kolana jest urazem całkowicie dyskwalifikującym z uprawienia sportu czy też można wrócić do pełnej sprawności? W jaki sposób zadbać o rehabilitację, aby jak najmniej odczuwać skutki zerwanych wiązadeł krzyżowych?
Popularny i powszechny uraz
Już na samym początku należy wskazać, że zerwanie wiązadeł krzyżowych kolana, zwanych również wiązadłami acl, jest jednym z najpowszechniejszych urazów, których można doznać na nartach oraz podczas gry w piłkę nożną, koszykówkę czy piłkę ręczną. Najogólniej przyjmując, z urazami wiązadeł kolan mamy do czynienia przy wszystkich sportach, w których występuje ruchu i gwałtowne zmiany jego kierunku.
Rekonstrukcja acl powrót do sportu
Zrekonstruowanie acl pozwala na pełny powrót do sportu pod warunkiem poprawnie i rzetelnie przeprowadzonej rehabilitacji, którą należy zacząć zaraz po samej operacji rekonstrukcji. To właśnie początkowy okres po operacji jest tutaj najważniejszy, aby przywrócić pełną ruchomość wszystkim mięśniom i przyzwyczaić je ponownie do zwiększonego nacisku i pracy.